Ekokumppanit Oy

Vuosikertomus

2024

Tekstit: Carl Willandt Kuvat: Visit Tampere: Laura Vanzo, Ekokumppanit, Pexels.com

Kohti vahvempaa vastuullisuusasiantuntijuutta

Vuonna 2024 Ekokumppanit otti merkittäviä kehitysaskeleita niin strategisella kuin operatiivisella tasolla. Yrityksen hallituksen johtaman strategiatyön tuloksena päivitimme yrityksen mission, vision ja arvot vastaamaan paremmin nykyistä työtämme. Jatkossa pyrimme entistä vahvemmin tuomaan esille monipuolista vastuullisuusosaamistamme ja vahvistamaan asemaamme Tampereen kaupunkikonsernin vastuullisuusasiantuntijana.

Toiminnassamme keskeistä on edelleen palvelujen tuottaminen omistajillemme. Vuonna 2024 toteutimme tuttuun tapaan omistajiemme kanssa solmimissa palvelusopimuksissa määriteltyjä toimenpiteitä, minkä lisäksi käynnistimme Tampereen kaupungin omistajaohjauksen toimeksiannosta konserniyritysten vastuullisuusverkoston toiminnan järjestäen yrityksille säännöllisesti eri aiheisiin keskittyneitä vastuullisuustietoiskuja, jotka saavuttivatkin varsin mukavan suosion.

Myös yrityksen sisäistä toimintaa kehitettiin asiakaslähtöisellä organisaatiomuutoksella, kun purimme aikaisemmat, substanssikohtaiset tiimit ja loimme näiden tilalle uudet, asiakasnäkökulmasta kootut tiimit. Samalla perustimme eri tiimien vetäjistä koostuvan kehitysryhmän, jonka tarkoituksena ja tavoitteena on tarkastella yrityksen toimintaa kokonaisuutena ja viedä strategiamme mukaisia toimenpiteitä eteenpäin koko yrityksen tasolla. Loppuvuodesta kaksinkertaistimme toistaiseksi voimassa olevien työsopimustemme määrän, minkä seurauksena yrityksellä on nyt 12 henkilöä pysyvissä työsuhteissa.

Viime kuukausina Euroopan epävakaa tilanne on muuttunut globaalisti epävarmaksi ja ennakointi tuntuu entistäkin haastavammalta. Vaikeasti tulkittavan ja epävarman tilanteen vuoksi vaikuttaa siltä, että EU:ssakin painotetaan aikaisempaa enemmän kovia arvoja ja lievennetään ainakin joiltakin osin vastuullisuuteen liittyvää lainsäädäntöä ja toimintaa. Ylikulutuksen ja sen seurausten, luontokadon ja ilmastonmuutoksen sekä energian ja raaka-aineiden saatavuusongelmien ja hintojen nousun vuoksi on kuitenkin selvää, että Ekokumppaneiden toiminnalle ja vastuullisuudelle laajemminkin on tulevaisuudessa entistäkin suurempi tarve.

Yleinen taloustilanne haastaa meidänkin asiakkaitamme valitsemaan entistäkin tarkemmin tarvitsemansa palvelut. Tämä edellyttää meiltä aikaisempaakin parempaa ymmärrystä asiakkaidemme tarpeista ja laadukasta palvelumuotoilua, jotta voimme jatkossakin vastata juuri heidän tarpeisiinsa. Tässä auttaa aiempaa terävämpi palveluidemme kärki; jatkossa keskitymme tuottamaan erityisesti luontoon liittyviä ja luonnon monimuotoisuutta edistäviä sekä kiertotaloutta vahvistavia palveluja, joiden avulla pyrimme lieventämään ylikulutuksen tuomia haittoja, luomaan huoltovarmuuteen liittyviä ratkaisuja sekä kasvattamaan Pirkanmaan ja sen asukkaiden resilienssiä.

Kiitän lämpimästi omistajiamme, yhteistyökumppaneitamme ja henkilöstöämme menneestä vuodesta. Jatketaan yhdessä töitä vastuullisen huomisen puolesta myös vuonna 2025.

Suvi Holm

Suvi Holm, toimitusjohtaja
Ekokumppanit Oy

Ekokumppanit

Vastuullisuus

Kestävä kehitys

Kiertotalous

Luonnon monimuotoisuus

Energiatehokkuus

Kestävä liikkuminen

Retkeily

Kehityshankkeet

Yhteistyö

Kumppanuus

Tampere

Ekokumppanit Oy – Kestävän kehityksen asiantuntija

Ekokumppanien hallitus pohtii kaksi kertaa vuodessa strategiakokouksissaan, miten saisimme kehitettyä Ekokumppaneista entistäkin paremman ja tunnetumman yrityksen, jotta voisimme säilyttää ainutlaatuisen luontomme ja maapallomme tuleville sukupolville. Vuoden 2024 aikana Ekokumppaneilla onkin pyritty nostamaan yrityksen tunnettuutta ja asiantuntijuutta entistä paremmin esille. Yritykseemme on usean eri hankkeen ja loistavan henkilökunnan myötä kehittynyt kestävän kehityksen ja hiilineutraaliuden asiantuntemusta, jota jaamme mielellämme yhteistyössä myös muille.

Ilmastokriisi uhkaa maapalloamme ja luontoamme ja meidän pitää toimia nopeasti, jotta saamme kunnat ja yritykset saavuttamaan hiilineutraaliuden. Me olemme paras kumppani tähän työhön. Olemme myös luonnon monimuotoisuuden asiantuntijoita. Vuoden 2024 aikana saimme valmiiksi ja käyntiin monta luontoprojektia, jotta voisimme nauttia kestävämmin luonnosta ja myös luonto voisi paremmin. Olemme parantaneet myös esteetöntä liikkumista, jotta jokaisella olisi mahdollisuus nauttia luonnosta sekä uusia mahdollisuuksia monipuoliseen liikkumiseen. Nämä ovat tärkeitä toimenpiteitä hyvinvoinnin näkökulmasta.

Sanonnan mukaan nuorissa on tulevaisuus. Haluamme olla tulevaisuudessakin osaamisen kärkipäässä, joten olemme käynnistäneet opiskelijoille tarkoitetun Ekokumppaneiden Trainee-ohjelman. Se tarjoaa monipuolisesti eri alojen opiskelijoille hyvän ja kestävän harjoittelupaikan oppimaan kestävyyttä sukupolvelta toiselle.

Kiertotalous on yksi tärkeimpiä talouksia nyt ja tulevaisuudessa. Edistämme kiertotaloutta, jotta uinuvat tavarat saavat uuden elämän ja uudet omistajat kestävän valinnan. Ole siis yhteydessä, kun haluat tehdä elämästäsi kestävämmän.

Henri Backman, hallituksen puheenjohtaja
Ekokumppanit Oy

Missio

Toimimme vastuullisen huomisen puolesta.

Visio

Olemme johtava vastuullisuuden asiantuntija ja suunnannäyttäjä, joka yhdessä kumppanuusverkoston kanssa antaa nykyisille sukupolville merkityksen ja tuleville mahdollisuuden.

Asiakaslupaus

Sukupolvelta toiselle

Arvot

Vastuullisuus, luottamus, kumppanuus, parempi huominen

Ekokumppanit Oy:n hallitus 2024

Ekokumppanit hallitus 2024

Henri Backman, Tampereen kaupunki (PJ)
Harri Kallio, Tampereen kaupunki
Joanna Leino, Tampereen kaupunki
Pasi Muurinen, Pirkanmaan Jätehuolto Oy
Jukka Joronen, Tampereen Energia Oy

Talous ja henkilöstö

Ekokumppanit Oy:n liikevaihto vuonna 2024 oli 1,2 miljoonaa euroa ja liiketoiminnan muut tuotot yhteensä noin 0,7 miljoonaa euroa. Tilikauden 2024 tappio oli noin -70 000 euroa. Yhtiön omavaraisuusaste oli 49,5%. Yhtiön toimitusjohtajalle ja hallitukselle maksettujen palkkojen ja palkkioiden yhteismäärä oli 103 019 euroa.

Tilikaudella yrityksen palveluksessa oli keskimäärin 21 työntekijää, joista 12 oli vakituisia. Vuoden aikana yrityksen palveluksessa oli useita harjoittelijoita tai muussa kuin työsuhteessa olevia henkilöistä.

Ekokumppanit henkilöstö

Palvelusopimukset

Omistajillemme tarjoamamme palvelut ovat Ekokumppanit Oy:n toiminnan ydin. Vuonna 2024 autoimme jälleen monipuolisin tavoin omistajiamme saavuttamaan heidän vastuullisuustavoitteensa.

Tampereen kaupungin ilmasto- ja ympäristöpolitiikan yksikön kanssa toteutimme muun muassa Tampereen ilmasto- ja luonto-oppaan – tuttavallisemmin ”Tampereen ILOn” – joka tarjoaa kaupunkilaisille laajan tietopaketin ja lukuisia vinkkejä kestävistä ja vastuullisista toimintatavoista ja teoista mm. luonnon monimuotoisuuteen, liikkumiseen, asumiseen ja ruokailuun liittyen.

Tampereenilo.fi

– Tampereen ILO on helppokäyttöinen verkkopalvelu, josta kuka tahansa ympäristöstä, luonnosta tai ilmastosta kiinnostunut kaupunkilainen löytää varmasti omaan elämäntilanteeseensa sopivia ratkaisuja, jotka usein säästävät paitsi ympäristöä, myös kukkaroa, kertoo Ekokumppanit Oy:n viestintäpäällikkö Carl Willandt, joka nostaa esiin erityisesti luonnon monimuotoisuutta edistävät ratkaisut. – Oppaaseen on kerätty lukuisia vinkkejä, joilla voi helposti vaikuttaa siihen, että voimme jatkossakin nauttia monipuolisesta luonnosta ympärillämme, jopa kaupungissa tai muussa rakennetussa ympäristössä.

Tapahtumatuotanto ja viestintäpalvelut olivat myös vuonna 2024 vahvasti esillä palvelusopimuksen alaisissa toimissamme. Toteutimme muun muassa useita luonnon monimuotoisuuteen liittyviä tapahtumia koululaisille ja eri kaupunginosien asukkaille ja ylläpidimme Tampereen Kestävät tapahtumat – vuosikelloa sekä toteutimme kaupungin Reilun kaupan kuntalaisviestintää ja kaupunkiorganisaation sisäiset Ekotuki-uutiskirjeet. Organisoimme ja toteutimme myös Hiilineutraaleja tekoja -kehitysohjelman tapahtumia ja tilaisuuksia Tesomalla ja lähialueilla sekä ilmasto- ja ympäristöpolitiikan osaston Pirkanmaan Taloyhtiöpäiville ja yhteisosaston Isännöintipäiville.

Lisäksi jatkoimme Tampereen kaupunkiseudun kuntien energiatehokkuussopimukseen (KETS) liittyvän kehitystoiminnan ja raportoinnin tukemista ja kehittämistä, minkä lisäksi järjestimme kaupunkikonserniin kuuluvien yritysten tukemista järjestämällä säännöllisiä vastuullisuustietoiskuja.

Ekokumppaneilla on ollut Tampereen kaupungin kanssa retkeilypalveluiden kehittämistä koskeva palvelusopimus vuodesta 2022 lähtien. Palvelusopimuksen puitteissa olemme kehittäneet Tampereen retkeilypalveluita monipuolisesti ja tavoitteellisesti ja vuonna 2024 toteutimme jälleen useita uusia retkeilyrakenteita ja mahdollisuuksia ylläpitäen samalla aiemmin toteutettuja rakenteita.

– Viime vuonna toteutimme uusina kohteina muun muassa Suolijärven luontopolun, Multisillan metsäteemapolun sekä Peltolammin opastetun luontopolun, kertoo Ekokumppaneiden retkeilypalvelupäällikkö Petri Mäkelä. – Lisäksi rakensimme Maisansalon frisbeegolfradalle reittirakenteita, kokosimme luontomatkailuyrityksten palvelusivun Outdoors Tampere -verkkosivustolle sekä rakensimme linnuille pesintälauttoja Iidesjärveen ja Härmälän Vähäjärveen.

Luontopalvelut - Lintulauttojen kunnostus

Lintulauttojen kunnostusta Härmälän Vähäjärvellä

Varsinaisten rakennustöiden lisäksi jatkoimme retkeilypalveluiden suunnitelma- ja selvitystyötä muun muassa kuuden kunnan kanssa toteutettavan Pirkan Taival -ulkoilureittisuunnitelman, Tampereen ja Oriveden yhteisen Teeren taival -reitin valmisteluprosessin ja Tampereen kaupungin talviaikaisten järvireittien organisoinnin parissa. Lisäksi Mäkelä on ollut aktiivisesti mukana eri tapahtumissa ja tilaisuuksissa välittämässä tietoa kaupungin retkeilypalveluista ja sen mahdollisuuksista.

– Tampereen kaupungin retkeilypalveluiden tunnettuus ja käyttäjämäärät kasvavat jatkuvasti. Vuonna 2024 rakentamillamme nuotiopaikoilla vieraili jo yhteensä noin 220 000 retkeilijää, Mäkelä kertoo. – Tampereen osaaminen saa paljon tunnustusta ja toteuttamiimme ratkaisuihin käydään tutustumassa ja niitä benchmarkataan ympäri Suomen. Viime vuonna muun muassa Helsingin ja Porin kaupungit sekä Uudenmaan virkistysalueyhdistys kävivät tutustumassa toimintaamme.

Pirkanmaan Jätehuollon palvelusopimuksen puitteissa jatkoimme työtä jätteen synnyn ehkäisyn parissa toteuttaen ja kehittäen vuoden aikana lukuisia kampanjoita, tapahtumia sekä viestintäpalveluita.

– Meille on vuosien aikana syntynyt erinomainen yhteistyömalli Pirkanmaan Jätehuollon kanssa, mikä mahdollisti tänäkin vuonna vaikuttavien ja monipuolisten palveluiden tarjoamisen, kiittelee palvelusopimuksesta Ekokumppaneiden päässä vastaava projektipäällikkö Sanna Teinilä. – Jätteen synnyn ehkäisyn lisäksi palvelusopimuksen suuria teemoja vuonna 2024 olivat kestävä kulutus, kiertotalous sekä jätteiden, erityisesti biojätteen, lajittelu.

Jätteen synnyn ehkäisyyn liittyen Ekokumppanit toteutti muun muassa perinteiset, päiväkoteihin ja kouluihin suunnatut Tarkka PorkkanaTähteitä Nolla!– ja Jäikö ruokaa?-ruokajätekampanjat, jotka tavoittivat vuoden aikana kymmeniä tuhansia pirkanmaalaisia lapsia ja nuoria.

– Kestävään kulutukseen liittyviä tapahtumia järjestimme jälleen useita, suurimpina jo tuttuun tapaan kesäkuussa järjestetty Tammelantorin Ympäristötori sekä Suomen suurin vaatteidenvaihtotapahtuma SWAP!, Teinilä kertoo. – Lisäksi vastasimme ensimmäistä kertaa Moron peräkonttikirppiksen järjestelyistä.

Lajitteluniksit kiertoon - Kuvaaja Laura Tammisto

Jätteiden lajittelu ja kiertotalous jatkuivat tärkeinä teemoina myös vuonna 2024 Ekokumppanien toteuttaessa muun muassa Lajitteluniksit kiertoon -kilpailun, biolajitteluun keskittyneen podcast-jakson sekä asumisen kiertotalouteen ja lajitteluun liittyvää viestintää blogitekstien sekä asiantuntijoille kohdennettujen artikkelien muodossa.

Korjaa.se-verkkopalvelun kehitys jatkui ennen kaikkea tutkimustyön ja markkinoinnin merkeissä. Vuoden aikana Ekokumppanit toteutti palveluun liittyen laajan kuluttajakyselyn, jossa kartoitettiin niin korjaa.se-palvelun tunnettuutta ja käyttäjäystävällisyyttä kuin kuluttajien suhtautumista laajemminkin eri esineiden korjaamiseen. Lisäksi toteutimme yhteistyössä Turun ammattikorkeakoulun ja Tampereen yliopiston kanssa kaksi opiskelijatutkimusta, joista ensimmäisessä selvitettiin palvelussa mukana olevien yrittäjien toiveita ja odotuksia palvelun suhteen ja jälkimmäisessä keinoja, joilla palvelun tunnettuutta ja käyttäjäkokemusta voitaisiin lisätä erityisesti opiskelijoiden keskuudessa. Saatujen tulosten pohjalta palvelun kehitystyö jatkuu aktiivisesti vuonna 2025.

Jätteen synnyn ehkäisyn lisäksi Ekokumppaneilla ja Pirkanmaan Jätehuollolla on keskinäinen palvelusopimus kiertotalouden organisaatiotason kehittämisen asiantuntijapalveluista. Erityisesti uusiin aloitteisiin sekä jätehuollon ja yritysten yhteiseen kehittämiseen keskittyvää sopimusta operoi Ekokumppanien puolelta maakunnallinen kiertotalouden kehittämiskeskus Kiertotalous Pirkanmaa eli KIPI.

– Palvelusopimuksen kautta KIPI tarjoaa vahvan ja kattavan kiertotalouden asiantuntijaverkostonsa Pirkanmaan Jätehuollon käyttöön, kertoo kiertotalousasiantuntija Katja Alakerttula. – KIPI:n toimintamalleja hyödynnetään muun muassa tapahtumien, markkinavuoropuhelujen ja asiantuntijapalveluiden toteuttamisessa.

Palvelusopimus on ainutlaatuinen konsepti Suomessa ja Euroopassa. Sen kautta kiertotalouden toimintaa esitellään KIPI:n alueellisissa, kansallisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. Palvelusopimuksen puitteissa toteutettavat toimenpiteet ovat vaikuttavia ja monipuolisia.

– Olemme muun muassa etsineet vaihtoehtoja kovamuovien hyödyntämiselle, vastanneet Pirkanmaan Jätehuollon 30-vuotisjuhlan kiertotalousseminaarin toteuttamisesta sekä käynnistäneet STOPP-hankkeen, jossa kehitetään muovisten ruokapakkausten kierrätystä ja uudelleenkäyttöä, Alakerttula luettelee. – Lisäksi olimme vahvasti vaikuttamassa Pirkanmaan Jätehuollon biolaitos Biomyllyn välivarastoinnin rakentamiseen tehdyn myönteisen rahoituspäätöksen saamiseen sekä kehittämässä biolaitoksen hiilidioksidin hyödyntämistä ja mittaamista.

KIPI esittelee kiertotalouden tilannekuvan ja markkinoiden signaalit Pirkanmaan Jätehuollolle kahdesti vuodessa. Tilannekuva tukee yhtiön kokonaisnäkemystä kiertotalouden kehittämisestä ja antaa suuntaa seuraavan vuoden palvelusopimuksen suunnitteluun.

– Kiertotalous tehdään yhdessä, ja siinä me Pirkanmaalla olemme erityisen hyviä. Kiitos siis vuodesta 2024 Pirkanmaan Jätehuollon huippuammattilaisille, Alakerttula toteaa tyytyväisenä.

Tampereen Energian kanssa kehitimme vuonna 2024 useita eri energiatehokkuuteen liittyviä ratkaisuja ja jaoimme aktiivisesti tietoa siitä, miten tamperelaiset taloyhtiöt ja pientaloasujat voivat kehittää omaa energiatehokkuuttaan.

– Yksi vuoden tärkeimmistä tehtävistämme oli kehittää työkalua taloyhtiöiden energiatehokkuuden parantamiseen elinkaarikustannukset huomioiden, kertoo projektipäällikkö Jari Saukko. – Lisäksi tuimme ja neuvoimme taloyhtiöitä muun muassa isännöintipäivillä, taloyhtiöpäivillä ja ASTA-messuilla. Pientaloasujille järjestimme erilaisia energiateemaisia infotilaisuuksia eri puolilla Tamperetta.

Vuoden aikana Ekokumppanit kartoitti myös uudenlaisia EU-rahoitusmahdollisuuksia, joiden avulla energiatehokkuustyötä pystytään tulevina vuosina viemään eteenpäin. Samalla pyrimme löytämään myös uusia yhteistyökumppaneita niin Suomesta kuin ulkomailta.

– Teimme Tampereen Energian, Helenin ja Vantaan Energian sekä Tampereen, Helsingin, Vantaan ja Jyväskylän kaupunkien edustajien kanssa tutustumismatkan Malmön, Lundin ja Kööpenhaminan energiaratkaisuihin. Matkalta saimme paitsi paljon oppia ja ideoita Tampereen Energian ja Tampereen kaupungin energiatehokkuustyöhön, myös useita hyviä kontakteja, joiden kanssa jatkamme yhteistyötä tulevaisuudessa, Saukko kertoo tyytyväisenä.

Ekokumppanit on jo pitkään toteuttanut Tampereen Vedelle erityisesti viestinnällisiä palveluita. Vuonna 2024 toteutimme yhteistyössä muun muassa kaksi podcast-jaksoa liittyen vesihuollon yhteiskunnalliseen merkitykseen ja sen vaatimuksiin sekä mainostimme aiemmin Tampereen Vedelle tuottamiamme oppimateriaaleja Tampereen ja Pirkkalan kouluille. Lisäksi järjestimme Tampereen vuokra-asuntojen aktiiveille tietoiskuillan fiksusta vedenkäytöstä, olimme tukena Tampereen Veden hulevesiverkostoa koskevassa asukasviestinnässä sekä käynnistimme vuonna 2025 toteutettavan Parasta Hanasta -konseptin alkukartoituksen. Organisoimme ja toteutimme myös Tampereen Veden ASTA-messujen osaston sekä Isännöintipäivien yhteisosaston.

– Tampereen Veden kanssa olemme tehneet yhteistyötä jo pitkään ja vuonna 2024 teimme jälleen uusia aluevaltauksia, kuten podcast-jaksot sekä hulevesiviestinnän, kertoo palvelusopimuksesta vastaava kestävän kehityksen asiantuntija Tiina Kuusipalo. – Vuonna 2025 tulemme jatkamaan erityisesti hulevesiteeman sekä Parasta Hanasta -konseptin parissa, aktiivista kuntalaisviestintää tietenkään unohtamatta.

Luonnon monimuotoisuuden edelläkävijyyttä

Luonnon monimuotoisuus nousi vuonna 2024 entistä suurempaan rooliin Ekokumppaneiden toiminnassa. Projektipäällikkö ja asiantuntija Pyry Rinkisen mukaan Ekokumppanit kehitti omaa ja muiden organisaatioiden LUMO-osaamista suurin harppauksin. – Luonnon monimuotoisuuden palveluiden kehitystyön osalta vuosi 2024 oli mielenkiintoinen ja antoisa, Rinkinen kuvaa. – Kehitimme ja pilotoimme useita luonnon monimuotoisuuden palveluita ja konsepteja. Lisäksi koulutimme kymmeniä kiinteistönhoitoalan ammattilaisia Euroopan sosiaalirahaston osarahoittamassa LUMOA kiinteistönhoitoon -hankkeessa, jota toteutamme yhteistyössä Suomen ympäristöopisto SYKLIn kanssa.

Uusia konsepteja, aktiivista osallistamista

Ekokumppanit toteutti vuoden 2024 aikana useita erilaisia LUMO-projekteja. Yksi uusista konsepteista oli luonnon monimuotoisuutta tukeva kivikasviseinä, josta valmistettiin prototyyppi Tampereen Kalevaan. – Kivikasviseinä on kivikorirakenteesta ja luonnollisesta kasvualustasta koostuva, maisemaan istutettava luonnonkivi- ja viherseinämä, jolla on sekä ekosysteemipalveluja ylläpitävä ja tasapainottava että viihtyisyyttä ja ihmisten hyvinvointia lisäävä merkitys, Rinkinen kertoo. Kivikasviseinä ei tarvitse säännöllistä huolenpitoa tai kastelua, vaan on itsestään toimiva ekosysteemi, joka tarjoaa elinympäristön useille kasvi-, eläin ja hyönteislajeille. – Konsepti on monistettavissa monenlaisiin rakennuksiin ja ympäristöihin ja toivommekin pääsevämme toteuttamaan kivikasviseinämiä eri puolille Tamperetta, Rinkinen toteaa.

Heinäkuussa Ekokumppanit suunnitteli ja toteutti yhdessä Hiedanrannan kehitys Oy:n ja Blokgarden Oy:n kanssa Hiedanrannan alueelle hukkapuiston, johon tuotiin taimistojen vahingoittuneita tai myymättä jääneitä kasveja. – Hukkapuistossa hyödynsimme kiertotalouden periaatteiden mukaisesti kasveja, jotka olisivat muuten päätyneet jätteeksi. Kasvit istutettiin kierrätysmateriaaleista valmistettuihin kasvatussäkkeihin, joista käsin ne tarjosivat alueen asukkaille paitsi viihtyisyyttä, myös herkullista syötävää, kuten vihanneksia, marjoja ja erilaisia yrttejä.

Vuoden aikana Ekokumppanit osallistui myös useisiin tapahtumiin edistäen tietoa luonnon monimuotoisuudesta. – Luontofoorumin Luonnon taksvärkkipäivässä haastoimme koululaisryhmiä tekemään konkreettisia LUMO-tekoja ja keväällä olimme mukana Ahlmanin perinteisessä lehmien laitumelle laskussa, Rinkinen muistelee. – Lisäksi keräsimme yhdessä Pirkanmaan Jätehuollon kanssa tamperelaisten joulukuusia, joista toteutimme puupuhdistamon Nokian Haukijärvelle.

Käytetyistä joulukuusista rakennettu puupuhdistamo Nokian Haukijärven jäällä. Kuvaaja: Sanni Kouhi

Käytetyistä joulukuusista rakennettu puupuhdistamo Nokian Haukijärven jäällä. Kuvaaja: Sanni Kouhi

Osaaminen lisääntyy kouluttamalla

Ekokumppaneiden ja Suomen ympäristöopisto SYKLIn toteuttamassa LUMOA Kiinteistönhoitoon -hankkeessa koulutetaan kiinteistöalan ammattilaisia huomioimaan ja turvaamaan luonnon monimuotoisuus osana heidän arkista työtään. – Kesällä 2024 koulutuimme yli 30 kiinteistönhoitoalan ammattilaista yli kymmenestä eri alan organisaatiosta, Rinkinen kertoo.

Koulutus keräsi osallistujilta paljon kiitosta ja kesällä 2025 hankkeessa järjestetään toinen koulutuskierros, jotta hankkeen opit saadaan jalkautettua mahdollisimman laajasti. – Koulutus jakautuu esihenkilöiden ja kenttätyöntekijöille erikseen kohdennettuihin koulutusmoduuleihin, joiden oppimateriaalit jäävät hankkeen päätyttyä vapaasti hyödynnettäväksi hankkeen verkkosivuille. Osallistujat ovat osallistuneet koulutuksiin erittäin aktiivisesti ja innostuneesti ja on ollut ilo huomata, että kiinteistönhoidon alalla on aitoa kiinnostusta luonnon monimuotoisuutta kohtaan, Rinkinen iloitsee.

Vahvaa ja asiantuntevaa kiertotalousjohtamista

Ekokumppanit on vuodesta 2023 lähtien edistyksellisesti operoinut maakunnallista kiertotalouden kehittämiskeskus Kiertotalous Pirkanmaata, lyhyemmin KIPIä. KIPI:n taustalla on vuonna 2023 käynnistynyt EAKR-rahoitteinen PirkaCirc2-hanke, joka päättyy 1.4.2025. Hankerahoitus on mahdollistanut KIPI:n toiminnan käynnistämisen ja konkreettisen ja vaikuttavan kiertotalouden kehittämistyön alueellisesti. Kahden vuoden aikana KIPI on saanut vankan asiantuntijajalansijan suomalaisessa kiertotaloustoiminnassa.

– Enää meidän ei tarvitse juurikaan tehdä kaupparatsuhommia, vaan esimerkiksi kunnat osaavat jo ottaa meihin itse yhteyttä, iloitsee katu- ja maarakentamisen kiertotalouden asiantuntija Karoliina Tuukkanen KIPIstä. – Myös ministeriöt ja EU ovat oppineet tunnistamaan ja tunnustamaan meidät.

Kiertotalous Pirkanmaa -tiimi
KIPI-tiimi: Katja Alakerttula, Heikki Moilanen, Karoliina Tuukkanen ja Elli Kuusisto

Vaikka uusi toimijuus vaatii paikan etsimistä, se on Tuukkasen mukaan alkanut löytyä. – KIPIn asiantuntijat ovat pitäneet lukuisia puheenvuoroja erilaisissa tilaisuuksissa. Vaikka emme pystykään kaikkiin pyyntöihin vastaamaan myöntävästi, meiltä voi ja kannattaa myös jatkossa pyytää tarjouksia kiertotalousaiheisista puheenvuoroista, Tuukkanen sanoo.

Kuntia on saatu toimintaan hyvin mukaan ja yritysten kanssa keskustelunavauksia on kertynyt runsaasti. Erityisesti kuntien kanssa toteutettu SÄILÖ-hanke on laajan ja konkreettisen yhteistyön tulos, jossa on pilotoitu rakennusosien purkua ehjänä ja niiden uudelleenkäyttöä. Hankkeessa keskitytään uudelleenkäytettäviin tiiliin ja toiminnan pilotit toteutettiin Nokialla, missä purettiin 4000 tiiltä ja Orivedellä, mistä säilöön saatiin jopa 42 000 tiiltä. Piloteissa selvitettiin, kuinka tiiliä voidaan purkaa, välivarastoida ja uudelleenkäyttää ennen kaikkea kuntien kannalta.

Yksi tapa viedä resurssiviisauteen perustuvaa talous- ja toimintamallia eteenpäin on aktiviinen vuorovaikutus eri toimijoiden välillä. Esimerkiksi Pirkanmaan Jätehuollon kanssa Kiertotalous Pirkanmaa on solminut palvelusopimuksen, jota leimaa vahva keskinäinen luottamus. – Vuoden aikana kävimme myös markkinavuoropuheluita useiden yritysten kanssa, minkä lisäksi vuoropuhelua käytiin aktiivisesti yksityisen ja julkisen sektorin välillä, Tuukkanen kertoo.

– KIPI on ennen kaikkea verkostotoimija, eikä kaiken viisauden tarvitse asua yksin meissä. Olemme koonneet ympärillemme vaikuttavan ja kattavan verkoston suomalaisista kiertotalouden asiantuntijoista ja voimme tarjota apua laajemminkin kuin oman osaamisemme puitteissa, Tuukkanen toteaa tyytyväisenä.

Kestävä liikkuminen edistää ympäristön ja ihmisten hyvinvointia

Ekokumppanit on jo pitkään edistänyt kestävän liikkumisen ja erityisesti pyöräilyn mahdollisuuksia Tampereella ja Pirkanmaalla. Vuonna 2024 toteutimme jälleen lukuisia tilaisuuksia ja tapahtumia, kestävän liikkumisen kehitystyötä unohtamatta.

– Tampereen kaupunki on ollut kiitettävän proaktiivinen ja viime vuonna teimme jälleen uusia aluevaltauksia, jotka edistävät kestävän liikkumisen kulttuuria ja käytäntöjä tulevaisuudessa, projektipäällikkö Olli Vakkala kiittelee.

Toukokuussa Ekokumppanit organisoi kaupungin toimeksiannosta Tampereen Pyöräilyviikon tapahtumat ja ohjelman, minkä lisäksi Tampereen ja 19 muun lähikunnan tilaaman Järvien Reitit -pyöräilyreitistön ylläpitoa ja kehittämistä jatkettiin. Täysin uutena konseptina käynnistimme kouluille ja päiväkodeille suunnatut liikennepuistopilotit sekä liikennepuiston ympärivuotisemman toiminnan pilotoinnnin.

– Liikennepuistopilotit ovat olleet loistava päänavaus, jonka kautta liikutimme yli 200 lasta opettajineen ja ohjaajineen, Vakkala kertoo. – Järvien Reiteillä jatkoimme Bike & Boat -konseptin kehitystä ja pilotoimme yhdessä Visit Tampereen ja Näsijärven laivapalvelun kanssa kahta uutta reittiä Pimeesalmeen ja Maisansaloon. Järvi- ja pyörämatkailun yhdistäminen on löytänyt paikkansa Tampereella ja viime kesänä mahdollisuutta hyödynsivät jo sadat pyörämatkailijat.

Yksi Ekokumppaneiden viime vuosien uusista aluevaltauksista on ollut bussikuljetuksia kansallispuistoihin tarjoava Outdoor Express -palvelu. Yhdessä Visit Tampereen ja Matkahuollon kanssa kehitetty palvelu on kuljettanut retkeilijöitä Pirkamaan kansallispuistoihin Tampereen rautatieasemalta käsin. Vuonna 2024 Outdoor Expressiin myytiin yli 2 000 lippua ja marraskuussa palvelu palkittiin Finnish Travel Galassa vuoden matkailuinnovaationa.

– Outdoor Express on saavuttanut lyhyessä ajassa suuren suosion ja vuonna 2025 palvelu laajenee möys Jyväskylään ja Keski-Suomen kansallispuistoihin, kertoo palvelun kehittämisestä Ekokumppaneilla vastannut Pyry Rinkinen.

Luotettavaa ja vaikuttavaa hankekumppanuutta

Monipuolisten kehityshankkeiden toteuttaminen ja niiden tulosten jalkauttaminen on ollut tärkeä osa Ekokumppaneiden toimintaa yrityksen perustamisesta lähtien. Myös vuonna 2024 olimme mukana lukuisissa eri hankkeissa, joissa pyritään kehittämään vastuullisia ja kestäviä ratkaisuja muun muassa kiertotalouteen, kestävään liikkumiseen ja energiaratkaisuihin liittyen.

Kansainvälisen TREASoURcE-hankkeen tavoitteena on edistää kiertotaloutta alueellisten pilottien avulla. Ekokumppanit on mukana piloteissa, joissa testataan maa- ja metsätalouden sivuvirtojen sekä sähköautojen akkujen hyödyntämistä kiertotalouden keinoin.

Treasource Jätevedenpuhdistamoiden keskustelutilaisuus

TREASoURcE-hanke on Euroopan unionin osatoteuttama hanke, johon osallistuu 17 organisaatiota Pohjois-Euroopasta. Lisäksi hankkeessa on mukana useita sidosryhmiä muun muassa Baltian maista sekä Puolasta. Hanke toteutetaan vuosina 2022–2026 ja sitä koordinoi Teknologian tutkimuskeskus VTT. Pirkanmaalta hankkeessa ovat mukana Ekokumppaneiden lisäksi Business Tampere ja MTK.

– Hankkeessa toteutetaan kahdenlaisia pilotteja; sidosryhmäpilotteja ja arvoketjupilotteja, kertoo projektipäällikkö Jaana Koivisto Ekokumppaneilta. – Arvoketjuihin liittyvissä piloteissa on mukana kolme eri osa-aluetta: hyödyntämätön muovijäte, sähköautojen akkujen uusiokäyttö sekä maa- ja metsätalouden hyödyntämättömät biopohjaiset jäte- ja sivuvirrat. Ekokumppanit on ollut mukana kaikkiin kolmeen osa-alueeseen liittyvissä piloteissa.

Maa- ja metsätalouden sivuvirtojen osalta hankkeessa on muun muassa tehty biomassaselvityksiä Orivedellä, Mänttä-Vilppulassa ja Hämeenkyrössä, joissa on selvitetty erityisesti maatalouden sivuvirtojen mahdollisuuksia.

Treasource - Kiertotaloutta edistämässä

– Keväällä 2024 järjestimme kunnille tilaisuuden, jossa syntyi idea Oriveden ja Mänttä-Vilppulan yhteishankkeesta, jossa kehitetään jätevedenpuhdistamoissa tapahtuvaa biokaasukäsittelyä. Idean synnyttyä autoimme kuntia hankehaussa, Koivisto kertoo. Asiat etenevät myös Hämeenkyrössä, jossa on tahtoa ja kiinnostusta biokaasulaitoksen toteuttamiseen. – Hämeenkyrön kunta on jo katsonut kaavoituksesta sopivat paikat laitokselle ja luvannut myös vuokrata tontin, Koivisto kiittelee.

Sähköautojen akkujen uusiokäytön osalta hankkeen tärkeimmäksi yhteistyökumppaniksi on noussut Lempäälän kunta, joka on muutenkin todellinen pirkanmaalainen energian edelläkävijä. TREASoURcE-hankkeen tukemana kuntaan on perustettu sähköautojen akuista toteutettu energiavarasto, jonka varastointikapasiteetti on noin 80 kWh ja tehokapasiteetti noin 40 kW.

– Lempäälä-taloon sijoitettu energiavarasto on uniikki kokonaisuus, jonka Lempäälän kunnan rohkea energiapolitiikka on mahdollistanut, kiittelee Koiviston tapaan hankkeessa projektipäällikkönä toimiva Jari Saukko. – Lempäälä-talon energiavaraston kaltainen ratkaisu pidentää sähköautojen akkujen käyttöikää jopa 15 vuodella siitä hetkestä, kun ne muuten joutuisivat romutukseen, Saukko kertoo.

Akkuvarasto mahdollistaa Lempäälä-talon aurinkopaneelien tuottaman energian varastoinnin kiinteistön oman energiankäytön optimoinniksi. Lisäksi akustolla voidaan tasata kulutuspiikkejä ja tarjota tukea paikalliselle sähköverkolle.

> Lue lisää hankkeesta: TREASoURcE

Regenera Water Sport -hankkeessa pyritään kehittämään konsepteja, jotka tukevat urheilun ja liikunnan kestävyyttä samalla edistäen aktiivisesti ympäristön elvyttämistä ja uusiutumista järviluontokohteissa.

Regenera Water Sports logo

Regenera Water Sport on EU:n Erasmus+ -rahoitusmekanismista tuettu kansainvälinen hanke, johon osallistuu toteuttajia Espanjasta, Sloveniasta, Irlannista, Belgiasta ja Suomesta. Suomessa hankkeen toimenpiteet keskittyvät Tampereelle, Näsi- ja Pyhäjärvien ympäristöön. Ekokumppanit on vastuussa hankkeen Suomen-toimenpiteistä ja hankeviestinnän koordinoinnista.

– Regenera Water Sportin taustalla on huoli eurooppalaisten makean veden vesistöjen kunnosta ja tulevaisuudesta, kertoo Ekokumppaneiden osatoteutuksesta vastaava projektipäällikkö Olli Vakkala. – Hankkeen tavoitteena on kehittää vesistöjen äärellä ja välittömässä läheisyydessä tapahtuvia urheilu- ja liikunta-aktiviteetteja kestävämpään, järvien ekosysteemit ja luonnon nykyistä paremmin huomioivaan suuntaan.

Regenera Water Sport

Tampereella hankkeessa toimitaan tiiviissä yhteistyössä paikallisten sidosryhmien kanssa. Hankkeen yhteistyökumppaneiksi on valittu Tampereen Maraton -kilpailu, Järvien Reitit -pyäräilyverkosto sekä Näsijärven purjehdusseura. – Ilman paikallisten toimijoiden tukea hankkeen tavoitteita on mahdotonta saavuttaa. Onkin erityisen tärkeää, että olemme saaneet hankkeeseen mukaan kestävyydestä kiinnostuneita ja muutosvalmiita yhteistyökumppaneita, Vakkala kiittelee.

Hanke kestää vuoden 2026 loppuun asti. Siihen mennessä hankkeessa on tarkoitus luoda valmiita, monistettavia toimintamalleja ja konsepteja, jotka ovat myöhemmin kaikkien halukkaiden hyödynnettävissä. – Toiveenamme on, että tulevaisuudessa pystymme edelleen nauttimaan järviemme tarjoamista mahdollisuuksista täysimääräisesti ja monipuolisesti. Tämä on mahdollista vain, mikäli pystymme muuttamaan toimintatapojamme entistä kestävämmiksi ja näin varmistamaan sen, että vesistömme säilyvät terveinä, hyvinvoivina ja uudistuvina, Vakkala toteaa.

> Lue lisää hankkeesta: Regenera Water Sport

Vuoden 2024 lopussa päättynyt FUSILLI-hanke tuki kaupunkeja ja kaupunkialueita ruokajärjestelmien globaaleissa haasteissa kehittäen ja kokeillen monipuolisia ratkaisuja kohti turvallista, terveellistä ja kestävää ruokajärjestelmää.

Fusilli hanke

Vuonna 2021 alkaneen, EU:n Horizon2020-ohjelman rahoittaman kansainvälisen FUSILLI-hankkeen aikana Tampereelle rakennettiin kestävän ruokajärjestelmän elävä kokeilualusta, living lab. Suomessa hanketta toteuttivat Tampereen kaupunki, Tampereen ammattikorkeakoulu (TAMK), AhlmanEdu sekä Ekokumppanit.

– Ruoka on olennainen osa jokapäiväistä elämäämme, mutta meidän tulisi miettiä myös ravintomme kestävyyttä – ovatko ruokavalintamme kestäviä sekä oman terveytemme että tuotannosta aiheutuvien ympäristövaikutusten osalta, muistuttaa Ekokumppaneiden osatoteutuksesta vastannut projektipäällikkö Sanna Teinilä. – Päivittäisiä ruokaostoksia suunnitellessamme ja ruokavalintoja tehdessämme olisikin syytä miettiä muun muassa, missä ja miten ruokamme on kasvatettu ja millaisilla valinnoilla voisimme pienentää jokapäiväisen ruokamme kuormittavaa ympäristövaikutusta ja samalla tukea omaa hyvinvointiamme.

LÄHELLÄ-tapahtuma Tampereen Kauppahallissa

LÄHELLÄ!-tapahtuma Kauppahallissa

FUSILLI-hankkeessa Ekokumppaneiden pääroolina oli edistää kaupunkiviljelyä Tampereella sekä parantaa kaupunkilaisten tietoisuutta kestävistä ruokavalinnoista. Hankkeen living lab -aktiviteeteissa Ekokumppanit toteutti useiden toimijoiden kanssa eri kohderyhmille suunnattuja tapahtumia, materiaaleja ja toimintakonsepteja, kuten vertikaalisen kouluviljelykonseptin, Kasvatan ruokaa itse -oppaan, Tampereen Kauppahallin LÄHELLÄ!-lähiruokatapahtumakonseptin, joka toteutettiin hankkeen aikana yhteensä kolme kertaa, sekätutustutti tamperelaisia kestäviin ruokavalintoihin ja planetaariseen ruokavaliomalliin lounasravintoloiden Planetaarisen ruoan testipäivillä sekä pelillisellä oppituntimateriaalilla Ruokavisa – Kohti kestäviä ruokavalintoja. Tamperelaispartnereiden yhteistyönä toteutimme laajemmin LivingLab-toimintojamme esittelevän videon.

Pääsimme myös esittelemään FUSILLI-teemojamme ja toteutuksiamme toukokuussa Tampereella järjestetyssä hankkeen jaksokokouksessa, jonne puolestaan toteutimme tamperelaista kestävää ruokajärjestelmää esittelevän What is Tampere’s own sustainable food system like? -videon.

– Tamperelaiset ottivat planetaarisen ruokavalion ja toteuttamamme konseptit erinomaisesti vastaan ja hankkeen loppumetreillä syksyllä 2024 yksi hankeen suurista tavoitteista toteutui, kun Tampereen kaupunki allekirjoitti kansainvälisen Milan Urban Food Policy Pact -sitoumuksen, jossa kaupunki sitoutuu kehittämään sosiaalisesti, ekologisesti ja taloudellisesti kestävää ruokajärjestelmää, Teinilä iloitsee.

> Lue lisää hankkeesta: FUSILLI

Kaikkiin Ekokumppaneiden toteuttamiin hankkeisiin pääset tutustumaan hankesivullamme.

> Lue lisää: ekokumppanit.fi/hankkeet

Kestävän kehityksen tavoitteemme

Ekokumppanit Oy edistää kestävää kehitystä laajasti toiminnassa ja toimintaamme liittyvät kaikki YK:n kestävän kehityksen tavoitteet 1-17. Erityisesti toiminnassamme korostuvat kuitenkin tavoitteet 11 ja 17, joista raportoimme Tampereen kaupungille.

SDG - 11 Kestävät kaupungit ja yhteisöt

Tavoite 11: Taata turvalliset ja kestävät kaupungit sekä asuinyhdyskunnat – Ekokumppanit Oy:n tavoitteena on toteuttaa vuosittain vähintään kahdeksan luonnon monimuotoisuutta vahvistavaa ratkaisua.

SDG - 17 Yhteistyö ja kumppanuus

Tavoite 17: Tukea vahvemmin kestävän kehityksen toimeenpanoa ja globaalia kumppanuutta – Ekokumppanit OY:n tavoitteena on käynnistää vuosittain kaksi Trainee-ohjelmaa.

aa